«...Δεν έχει νόημα να κάθομαι να σου λέω. Έχουν συμβεί πολλά, ή μάλλον συμβαίνουν πολλά τα τελευταία χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι συνέβαιναν πάντα, αλλά δεν δίναμε σημασία. Σαν να τα ξεχνάγαμε, τι να πω; Λες και κάθε μέρα που ξημέρωνε έσβηνε την προηγούμενη. Αλλά αυτές δεν σβήνονταν στ’ αλήθεια... Κάπως έτσι ζήσαμε και φτάσαμε ως εδώ...»
***
Η Βάνα Παπαθανασίου γεννήθηκε στην Αθήνα τον Δεκέμβριο του 1961. Σπούδασε φαρμακοποιός στο Πανεπιστήμιο της Αθήνας κι αυτό το επάγγελμα εξασκεί μέχρι σήμερα.
Έχει ασχοληθεί με τη μετάφραση.
Έχει εκδώσει τα βιβλία Το σενάριο (Καστανιώτης, 1991 - Κέδρος, 2003), Άσε την πόρτα ανοιχτή (Κέδρος, 1995), Οι Ερινύες πεθαίνουν στον καθρέφτη (Κέδρος, 1997), Θάλεια (Κέδρος, 2001), Διάφανη ζωή (Κέδρος, 2006), Ο καναπές, ο μαγκούφης και η μοτοσικλέτα του (Κέδρος, 2013), Ξημέρωσε χωρίς χθες (Κέδρος, 2019).
ΒΑΝΑ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ - ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΧΘΕΣ
Reviewed by techneskaitheamata
on
7:27 π.μ.
Rating:
![ΒΑΝΑ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ - ΞΗΜΕΡΩΣΕ ΧΩΡΙΣ ΧΘΕΣ](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjiJePPBNNc2iHsYgxkz0-uHAMBLVoObpse-DJZr2tiqRPzTNskKca2IBG_qXwsy9gND1H2h5x6bhol7BgtdUwm2v-kBBa6FvyfxqBcegbMcyJ1x5z6sdmTd_GgfBN3lQ4mw18NuEQBZpI/s72-c/images.jpg)
Δεν υπάρχουν σχόλια: